Cumartesi , Haziran 25 2022
Anasayfa / Basından / Obezite ve İlaç tedavisi

Obezite ve İlaç tedavisi

drmuratcayci@gmail.com

Merhabalar,

 

Bu hafta sizlere obezite sürecinde uyguladığımız ilaç tedavilerini anlatmak istiyorum.

 

Yediklerimizi kontrol etmemize ve egzersiz yapmamıza rağmen kilo verme sürecimiz başarısız olabilir.

 

Bu durumda hafif ve orta düzey kilo sorun olan hastalara ilaç tedavisi başlayabiliyoruz.

 

Hastalıkların tedavisinde gelişmeler hızla ilerlese de obezitenin ilaçlarla tedavisi konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz.

 

Yaşam sitili değişiklikleri ve ilaç tedavileri ile ancak 5-10 arasında kilo verilmesini sağlayabiliyoruz.

 

İlaç tedavileri her derde deva gibi görülse yan etkileri ve sürekli kilo kontrolü sağlayamadıkları için etkinlikleri sınırlıdır.

 

İlaçlar genellikle pahalı ve kötü uyum problemlerine neden olabilmektedir. İki yıllık tedavi sürdürme oranı 2 den azdır.

 

Genellikle kilo fazlası olan hastalarda orlistat (xenical), metformin ve sibutramine (meridia) kullanmaktayız. Kullanım esnasında ciddi yan etkiler görülebilir.

 

Sibutramin (meridia) tedavisinde kalp çarpıntısı ve tansiyonda artma görülebilir. Kalp krizi ve inme gibi sorunlara düşük oranda neden olabilir.

 

Orlistat (xenical) yağ emilimini azaltır, ancak yoğun gaz ve ishal, vitamin eksikliği (yağda çözünen) ve safra kesesi hastalıklarına neden olabilir.

 

Metformin ise 2.basamak tedavide tercih ediliyor, insülin direnci, karaciğer yağlanması veya adet düzensizliklerinde (polikistik over send) kullanılıyor.

 

Ayrıca henüz geliştirilmeye devam eden ilaçlarda mevcut. Mutlaka ilerleyen yıllarda obezitenin tedavisinde ilaçlar etkin bir rol oynayabilecektir.

Benzer Yazılar

Karaciğer kanseri tanı ve tedavisi

Merhabalar, Bu hafta sizlere karaciğer kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum. Vücudumuzda çok önemli görevleri olan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonRandevu almak için tıklayın