Pazar , Nisan 11 2021
Anasayfa / Basından / Obezite Cerrahisi Sonrasında Revizyon

Obezite Cerrahisi Sonrasında Revizyon

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI REVİZYON

 

Ciddi obezite sorunu olan %5 hasta operasyon olmadan diyet, medikal tedavi ve yalşam sitili değişiklilkleri ile başarılı kilo verebilmektedir (1). Ancak %95 ciddi obez hastada kanıt bazlı belirgin başarı bariatrik cerrahi girişimlerle sağlanmakta, etkin kilo verilmesi ve sonrasında kilonun korunması sağlanmaktadır (2). Kilo verilmesi sürecinde diabet, hipertansiyon ve uyku apne hastalığı gibi hastalıklar da tedavi edilebilmektedir.

Bariatrik yöntem olarak Sleeve gastrektomi (%53), R-Y ve mini gastrik bypass (%30,1 ve %5) obezite tedavisinde sık uygulanmaktadır. Ayarlabilir band sonuçları ve komplikasyonları nedeniyle artık çok tercih edilmemektedir (3). Mini gastrik bypass yöntemi son dönemde etkili sonuçları nedeniyle artan sıklıkta yapılmaktadır.

Bariatrik cerrahi girişimler sonrası farklı nedenlere bağlı olarak ortalama %20 hastada yetersiz kilo kaybı (fazla kiloların %50> az verilmesi) veya kilo geri alımının gözlenmesi görülebilir (4). Ayrıca obezite ameliyatı sonrası reflü gelişimi, kalan midede daralmaya bağlı beslenme güçlüğü gibi nedenlerde revizyon cerrahisi gerekmektedir. Reflüye bağlı %57 hastada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca ilk ameliyat sonrası tedavi edilen diabetes mellitus, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi hastalıkların tekrar ortaya çıkması revizyonel girişimlere neden olabilmektedir.

En sık revizyon öncesi yapılan girişim mide band uygulaması ve sleeve gastrektomidir (tüp mide). Sleeve gastrktomi sonrası %25-36 hastada takip döneminde kilo geri alımı ve yoğun reflüye bağlı revizyon ihtiyacı duyulmaktadır. Revizyon oranlarına göre yapılan bir hipotezde gelecek on yılda sleeve sonrası 84,000–122,000 hastanın revizyonel girişimlere ihtiyacı olacağı düşünülmektedir. R-Y gastrik bypass sonrası revizyon ihtiyacı %10-20 arasında değişmektedir. Mini gastrik bypass son dönemde popüler bir yöntem olarak uygulanmakta olup %4-10 arası revizyon ihtiyacı görülmektedir (5).

TEDAVİ

Tedavi öncesi hastanın psikiyatrik hastalığı, madde kullanımı, sosyal destek düzeyi, hastanın tedaviye uyumu ve hedeflerinin gerçeklerle uyuşup uyuşmadığı belirlenmelidir. Yeme alışkanlığı ve diyete uyum değerlendirilmelidir. Karar alma sürecinde medikal tedavi ve cerrahi tedaviler hastayla beraber değerlendirilmelidir.

Öncelikle ilk ameliyat yöntemine göre kan testleri yapılmalı, sonrasında kalan mide endoskopik olarak değerlendirilmelidir. Gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi ile değerlendirme yapılabilir.

Ameliyatta öncelikli olarak laparoskopik cerrahi girişimler seçilmelidir. İlk ameliyata bağlı yoğun karın içi yapışıklıklar gibi anatomik zorluklarda açık cerrahi girişimler tercih edilebilir.

Sleeve (tüp mide) ve gastrik band revizyonunda en sık tercih edilen yöntem Roux and Y ve mini Gastrik Bypassdır. İlk ameliyat sonrası karın içi yapışıklıklar, ilk ameliyatın dikiş hattının tekrar kesilmesindeki zorluklar revizyon ameliyatını güçleştirmektedir. Mutlaka revizyon ameliyatını yapan ekibin deneyimli olması, ikinci operasyona uygun ekipmanların ve hastane şartlarının olması gereklidir.

Revizyon cerrahisi sonrası yaşam sitili değişikliklerine göre belirgin daha fazla kilo kontrolü sağlanmaktadır. Revizyon ameliyatı sonrası kilo verme süreci klasik ilk yapılan yöntemlere benzerdir. Revizyon sonrası mutlaka yakın takip ve diyetisyen değerlendirmesi gereklidir.

 

Kaynaklar

1-Buchwald H, Avidor Y, Braunwald E, et al. Bariatric surgery: a systematic review and meta-analysis. JAMA 2004;292:1724-37

2-Colquitt JL, Pickett K, Loveman E, Frampton GK. Surgery for weight loss in adults. Cochrane Database Syst Rev 2014(8):CD003641

3-Angrisani L, Santonicola A, Iovino P, et al. Bariatric surgery worldwide 2013. Obes Surg.

4- Sheppard CE, Lester EL, Chuck AW, et al. The economic impact of weight regain. Gastroenterol Res Pract 2013;2013:379564.

5- Luigi Angrisani A Santonicola P Iovino A Vitiello K Higa J Himpens H Buchwald N Scopinaro . IFSO Worldwide Survey 2016: Primary, Endoluminal, and Revisional Procedures. Obes Surg 2018 Dec;28(12):3783-3794.

Benzer Yazılar

Safra kesesinde taş oluşumu ve tedavisi

Merhabalar, Bu hafta sizlere safra kesesinde taş oluşumunu anlatmak istiyorum. Genellikle safra kesesinin hareketlerinde yavaşlamaya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonRandevu almak için tıklayın
× WhatsApp'tan bize yazın