Pazartesi , Eylül 26 2022
Anasayfa / Basından / Kolonoskopi nedir?

Kolonoskopi nedir?

Merhabalar,
Bu hafta sizlere kolonoskopi işlemini anlatmak istiyorum.
Kalın bağırsaklarımızın kamera ile incelenmesi işlemine kolonoskopi denilmektedir.
Uzun süreli kabızlık veya ishal, kansızlık, büyük tuvalette kanama, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi yakınmaları olan hastalarda tanı ve tedavi amaçlı kolonoskopi yapıyoruz.
Bazı ailelerde genetik geçişli kalın bağırsakta polipler olup kanser gelişimi öncesi takip ve tedavi için düzenli aralıklarla kolonoskopi yapıyoruz.
Gastroskopiden farklı olarak bağırsaklarımızın temiz olması için 3 gün sulu ve lifsiz gıdalar tüketip, işlem öncesi gece barsaklarımızın içini boşaltıcı ilaçlar kullanıyoruz.
Bu süreç zor olsa da kamera ile değerlendirme başarısını arttırıyor.
İşlem öncesi 6 saatlik tam açlık (gıda ve su) gerekli.
Endoskopi ünitesinde kolumuzdan açılan damar yolu ile kısa süreli sedasyonla ağrı çekmeden oldukça konforlu işlemimizi gerçekleştiriyoruz.
İşlem süresi genellikle 20 -25 dakikadır.
Kolonoskopide özellikle polip gibi yapılar erken saptanırsa temizlenebilmekte, bu da kanser gelişimini önlememizi sağlayabilmektedir.
Şüpheli yerlerden ise biyopsi alabiliyoruz.
Biyopsi ile doku örneği almamız halk arasında yanlış bilinen şekliyle herhangi bir hastalığa veya kanser dağılımına neden olmamaktadır.
Tam aksine erken tanı ve tedaviye başlamamıza fırsat vermektedir.
Özellikle yeni başlayan ve bir haftayı geçen şikayetlerimizde, ailemizde kolon kanseri öyküsü varsa, 50 yaşından büyüksek ve doktorumuz öneriyorsa mutlaka kolonoskopi yaptırmalı ve süreçten kesinlikle korkmamalıyız.

Benzer Yazılar

Karaciğer kanseri tanı ve tedavisi

Merhabalar, Bu hafta sizlere karaciğer kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum. Vücudumuzda çok önemli görevleri olan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonRandevu almak için tıklayın