Pazartesi , Eylül 26 2022
Anasayfa / Basından / Endoskopiden korkmayın

Endoskopiden korkmayın

Merhabalar,
Bu hafta sizlere endoskopi (gastroskopi) işlemini anlatmak istiyorum.
Endoskopi genel olarak içi boş ve tüp şeklindeki organlarımızın kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.
Toplumda genel olarak yemek borusu, mide ve on iki bağırsağın kamera ile değerlendirilmesine endoskopi olarak kabul edilmiş olsa da, gerçek ismi gastroskopidir.
Yemeklerde takılma, geçmeyen karın ağrısı, kilo kaybı, kansızlık, ağza acı su gelmesi gibi farklı nedenlere bağlı tanı amaçlı yemek borusu, mide ve on iki bağırsağın değerlendirilmesini endoskopi ile yapıyoruz.
Eğer kanser gelişimi, darlık gibi farklı hastalıklar görürsek biyopsi ile doku örneği alabiliyor, darlık gibi durumlarda genişletici işlemler yapabiliyoruz.
Endoskopi işleminde 6 saatlik açlık süresi gereklidir.
Endoskopi ünitesinde kolumuzdan açılan damar yolu ile kısa süreli sedasyonla ağrı çekmeden oldukça konforlu işlemimizi gerçekleştiriyoruz.
İşlem süresi genellikle 10 dakikadır.
Mide veya yemek borusundan biyopsi ile doku örneği almamız halk arasında yanlış bilinen şekliyle herhangi bir hastalığa veya kanser dağılımına neden olmamaktadır.
Tam aksine erken tanı ve tedaviye başlamamıza fırsat vermektedir.
Özellikle yeni başlayan ve bir haftayı geçen şikayetlerimizde doktorumuz öneriyorsa mutlaka endoskopi yaptırmalı ve süreçten kesinlikle korkmamalıyız.

Benzer Yazılar

Karaciğer kanseri tanı ve tedavisi

Merhabalar, Bu hafta sizlere karaciğer kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum. Vücudumuzda çok önemli görevleri olan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonRandevu almak için tıklayın